Hortenzijos – gražiai žydintys krūmai su ryškiais ir nepamirštamais žiedais. Jos žydi vasaros pabaigoje bei rudenį, puošdamos sodą iki pat vėlyvo rudens. Dauguma hortenzijų yra krūmai, tačiau yra ir vijoklinių bei primenančių mažus medelius. Hortenzijų lapai yra paprasti, su lapkočiu, minkšti ir dantyti. Gražiausius lapus turi ąžuolialapė hortenzija – rudenį jie nusidažo rudai purpurine spalva. Tai, beje, vienintelė hortenzijų rūšis, kuri yra vertinama dėl savo lapų. Visos kitos hortnezijų šūšys yra mėgstamos dėl žiedų – baltų, žalių, rožinių, raudonų ir alyvinių.
Hortenzijų sodinimo laikas
Hortenzijos gerai toleruoja persodinimą bet kuriuo vegetacijos periodu, tačiau rekomenduojama, vis dėlto, jas sodinti pavasarį ir rudenį. Dauguma hortenzijų rūšių ir veislių mėgsta saulėtas ar pusiau saulėtas vietas. Jos mėgsta itin drėgną, gerai drenuotą, derlingą ir gausiai humusu patręštą dirvožemį. Žemė, kurioje jos auga, turėtų būti rūgšti arba silpnai rūgšti.
Geriausiai hortenzijos auga, jei vasarą tręšiamos birželį arba liepos mėnesį. Tręšiamos kompleksinėmis mineralinėmis ar joms skirtomis specialiomis trąšomis. Galima sėkmingai naudoti mineralines arba organines trąšas. Geriausias būdas tręšti organiniu mėšlu ir (arba) komposto dengimo būdu aplink šaknis, nes duoda puikių rezultatų ir pagerina dirvožemio būklę. Jei auginate didžialapes hortenzijas ir norėsite išsaugoti mėlynos spalvos žiedus (rožiniai žiedai veikiausiai bus ir taip, be jūsų įsikišimo), tuomet naudokite specialias hortenzijoms skirtas trąšas.
Patikimas, greitai augantis, atsparus oro taršai augalas, todėl galima auginti ir mieste. Jis yra vienas iš žiemos atspariausių hortenzijų ir taip pat yra atsparesnis sausrai, todėl šios hortenzijos labiau toleruoja saulę nei kitos veislės, tačiau labiau mėgsta rytinę ir popietės saulę. Jį galima genėti žiemos pabaigoje ar pavasarį, kada dar nėra žiedų. Iš jos veislių papuliariausios yra ‘Vanille Fraise’. „Vanille Fraise“ - yra įspudingo grožio, stačiai besiskleidžiantis lapuočių krūmas su ovaliais, smailiais, vidutiniškai žaliais lapais, o vasarą - dideliais, kūginiais baltų gėlių žiedais, žiedų spalva su amžiumi tampa rožinės ir rausvos, o vėliau - raudonos. Išauga iki 180-240 cm; plotis 120-150 cm.
Šluotelinė hortenzija (Hydrangea paniculata)
Šviesioji hortenzija (Hydrangea arborescens)
Iš jos veislių populiariasios yra ‘Grandiflora’ ir ‘Annabelle’. Šis hortenzijos tipas yra tikrai žinomas dėl savo didelių kreminių baltų gėlių. Kai krūmas pirmą kartą žydi, jis yra šviesiai žalios spalvos. Bręstant gėlei, ji tampa kreminė / ryškiai balta. Šią veislę labai lengva auginti, augalui reikia palaikyti vidutinį drėgnumą, jei ji auginama pavėsyje. Tinkamiausia šiai rūšiai saulė būtų rytinė, tačiau pakenčia tiesioginę visos dienos saulę tik tuo atveju, jei dirvožemis pastoviai drėgnas. Ištikrųjų gali prisitaikyti prie įvairių dirvožemio sąlygų, tačiau netoleruoja sausros.
Didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla)
Didžialapės hortenzijos – daugelio sodininkų svajonė. Tai krūmas, vidutinių platumų juostoje užaugantis iki 1,5 m aukščio. Dauguma didžiųjų hortenzijų kultūrinių formų turi sferinius žiedynus. Dažniausiai soduose galima išvysti krūmus su rožinės spalvos žiedais, tačiau didžialapių hortenzijų žiedų spalva priklauso ne tik nuo veislės! Ji taip pat priklauso nuo dirvožemio rūgštingumo: rūgščioje žemėje šios hortenzijos žydi žydrai, o neutralioje – rožine spalva.
Laipiojančioji hortenzija (Hydrangea petiolaris)
Laipiojančioji hortenzijos – yra vijokliniai krūmai ir gerokai skiriasi nuo savo gentainių. Prie atramų tvirtinasi orinėmis kimbamosiomis šaknimis. Puikiai tinkantis šešėlinei ar į šiaurę nukreiptai sienai. Kvapnios baltų gėlių kuokštai žydi liepą - rugpjūti. Augalas užauga nuo 9 m. iki 24 m. aukščio, tačiau jis toleruoja genėjimą iki mažesnio aukščio. Genėkite hortenziją pavasario pabaigoje ar vasaros pradžioje, kad pašalintumėte negyvas, ligotas ar pažeistas šakas. Pašalinkite sukryžiuotas šakas, kurios gali trintis viena į kitą, nes trinant sukuriamas vabzdžių ar ligų patekimo taškas. Taip pat, šią hortenziją galite auginti kaip krūmą. Tinkamiausi yra purūs, derlingi ir drėgni dirvožemiai. Žiemą gali apšalti.